Jedinečný zaměstnanecký program,u kterého se pobavíte a uděláte něco prospěšného pro své zdraví.

SMN V POHYBU 2018

SIM (Smn In Move)

Sociální program pro zaměstnance Středomoravské nemocniční a.s.


Termín konání: 21. 5. 2018 – 25. 11. 2018

„SMN v pohybu“ alias „SIM“ (z anglického SMN In Move) je zcela dobrovolný program určený všem zaměstnancům Středomoravské nemocniční a.s. Smyslem je motivovat sebe sama a sebe navzájem k vykonávání takového množství pohybové aktivity, které je odborníky doporučováno jako optimální.

SIM nemá žádné ambice nutit kohokoli k provozování náročných sportovních aktivit, naopak má za cíl zařadit do našeho každodenního života takové množství pohybu, které je pro  nás všechny dosažitelné, přijatelné a dokáže přirozeně  přivodit i vnitřní pohodu a pozitivní mysl.

SPECIFIKACE POHYBOVÉ AKTIVITY (PA)

Pro objektivní porovnání  množství a druhu PA mezi jednotlivými účastníky programu, převádí se PA na originální jednotky, tzv. „Optony“.

OPTON = originální jednotka konstruována tak, aby byla hodnotitelná v podstatě jakákoliv PA, přičemž dosažení 100 Optonů za týden představuje dosažení minimálního množství pohybové aktivity, které má potenciál pozitivně ovlivnit zdraví. Opton zohledňuje individuální parametry všech účastníků, jako je např. pohlaví, věk, výška, váha apod.

Např.
1 Opton = 10 kliků
10 Optonů odpovídá přibližně tomuto množství aktivity:

  • 3500 kroků,
  • 20 min pomalého běhu (joggingu),
  • 15 min rekreačního tenisu.

Pohybová aktivita má pozitivní efekt na náš organismus, pouze pokud je vykonávána v optimální míře a dostatečně dlouho. Abychom zajistili a motivovali vás – nás k vykonávání dostatečného množství PA, stanovili jsme pro tento účel základní ukazatel průběžné úspěšnosti v programu -  "průměrný počet Optonů/týden", tj. celkový počet Optonů získaných na straně VÝDEJE / počet týdnů v programu. Tímto způsobem je průběžně sledováno, zda účastník programu plní optimální plán pohybové aktivity.

Množství Optonů/týden, kterého by měl každý účastník dosáhnout, se odvíjí od jím zvolené kategorie.

Kategorie „zdraví“ –  bude pravděpodobně zahrnovat 90 % z nás,  kteří:

  • zatím nemají pravidelnou pohybovou aktivitu, nebo
  • mají dostatek pohybové aktivity, ale nejsou zaměřeni výkonnostně, či
  • chtějí poradit, jak zařadit optimální množství pohybové aktivity do svého každodenního života.

Průměrný týdenní limit v počtu dosažených Optonů je pro tuto úroveň stanoven na 100 Optonů.

Kategorie „sport“ – bude vhodná pro ty, kteří:

  • sportují pravidelně, rekreačně i výkonnostně,
  • očekávají, že jim program pomůže zvyšovat jejich sportovní výkonnost.

Průměrný týdenní limit v počtu dosažených Optonů  u této kategorie je stanoven na 200 Optonů.

Do absolvované aktivity se započítává jakákoliv PA, tedy i ta, kterou účastník realizuje v pracovní době, cestou do práce či z práce apod. Převedeno na nejpřirozenější druh pohybu – chůzi – platí, že každý krok se počítá!


PRŮBĚH PROGRAMU

1. Program začíná pro každého účastníka registrací do internetové aplikace přes smnvpohybu.agel.cz:

  • přihlásit se mohou všichni zaměstnanci s pracovní smlouvou a úvazkem min. 0,1,
  • přihlašování je možné po celou dobu trvání programu,
  • zaměstnanec při registraci zadává do reg. formuláře tato data: jméno a příjmení, osobní číslo, nemocnice, oddělení, kontaktní email a vybere úroveň pohybové aktivity,
  • po dokončení registrace je mu zaslán email s informacemi o pravidlech soutěže apod.

2. Objednání se na bezplatná vyšetření

Během programu všichni účastníci mohou absolvovat dvě bezplatná vyšetření. Doporučujeme vyšetření vstupní a výstupní pro ověření vlivu a významu programu.

U kategorie „zdraví“ se jedná o analýzu složení těla. Vyšetření bude prováděno v jednotlivých nemocnicích, u kategorie „sport“ bude účastníkům provedena kompletní zátěžová diagnostika, kterou lze z technických důvodů provádět pouze v prostorách Centra pro sportovní medicínu v Nemocnici Prostějov. Výsledky budou účastníkům interpretovány a v případě zájmu pracovníci ASC pomohou i s nastavením tréninkového plánu a ukáží práci s internetovým programem SIM.

Informace o vyšetření a postup pro objednání je uveden zde.

3. Zaznamenávání pohybové aktivity do online programu

Ke sledování a zaznamenávání pohybové aktivity slouží profesionální internetový program SIM, který je jakýmsi „klonem“ již existujícího komerčního programu, a který přepočítává absolvovanou pohybovou aktivitu na Optony. Současně umožňuje všem účastníkům mezi sebou komunikovat na bázi vlastní sociální sítě, vytvářet skupiny, žebříčky apod. Všichni účastníci SIMu mohou využívat online program ZDARMA, a to v rozsahu verze OPTIMUM. Mezi jednotlivými verzemi nelze přecházet.

Program dokáže kromě pohybu sledovat také výživu a v závislosti na množství pohybu umožní dosáhnout uživatelům i váhového úbytku. Naší snahou je primárně zařazení pohybu do našeho každodenního života, nikoliv sledování výživy. Využívání modulu výživy je proto ryze dobrovolné a v rámci našeho programu nebude nijak sledováno ani hodnoceno. 

Program pracuje s anonymizovanými uživatelskými profily, které neobsahují jakékoliv osobní údaje, jako je například jméno atd. Na jejich základě není možné uživatele jakkoli identifikovat.

Možnosti zaznamenávání absolvované PA:

  1. Samostatné "ruční" zadávání na základě "vlastních informací" o své PA - výběr aktivity z databáze programu + čas trvání, nebo vlastní zařízení (krokoměr, endomondo, aplikace v telefonu...);
  2.  Optifit - přetažení informací o pohybu do programu i zpětně za celý týden "jedním kliknutím". Platí pro účastníky předchozích ročníků, kteří mají optifity. V případě zájmu je možné ještě optifity oproti záloze zapůjčit.

Doporučujeme všem účastníkům, aby informace o absolvované pohybové aktivitě zadávali pravidelně, resp. nejpozději na konci každého týdne. Data jsou průběžně zpracovávána a po jejich načtení je nelze zpětně doplnit. Na konci každého kalendářního měsíce bude provedeno vyhodnocení  administrátorem programu s cílem bonifikovat úspěšné účastníky.

4. Odměna za úspěšné plnění plánu PA

Pro podpoření dobrého pocitu z úspěšného plnění pohybových aktivit a pro motivaci k udržení v programu je připravena i řada benefitů

Tou hlavní odměnou by pro nás beze sporu měl být dobrý pocit z toho, že jsme udělali něco prospěšného pro naše zdraví. Ruku na srdce – ne vždy je tohle ale dostatečná motivace:-) Proto jsme pro vás připravili řadu benefitů, které by měly vaši motivaci vydržet v programu co nejdéle upevnit.

Informace o benefitech, podmínkách získání a jejich čerpání jsou k dispozici na http://smnvpohybu.agel.cz.

5. Zapojení rodinných příslušníků

Do SIM 2018 se mohou opět zapojit také rodinní příslušníci. Každý zaměstnance může do programu přivést pouze jednoho rodinného příslušníka, který má po celou dobu účasti v programu možnost zdarma využívat jinak komerční program. Vzhledem k povaze programu SIM, který je hrazen ze sociálního fondu, nemohou rodinní příslušníci čerpat benefity za plnění pohybové aktivity a nemohou být ani zařazeni do závěrečného losování. Mohou však využít nabídky vyšetření zdarma. Postup pro objednání je v jejich případě stejný jako u SIM – zaměstnanců.

Rodinní příslušníci se do SIM registrují stejně jako ostatní účastníci, tzn. přes www stránky http://smnvpohybu.agel.cz. V registračním kroku, kde se zadává osobní číslo zaměstnance, uvedou osobní číslo „svého“ zaměstnance a za něho písmeno „a“ (např. 123456a).

6. Doplňkové soutěže

Během trvání SIM 2018 jsou vyhlášeny doplňkové soutěže:

  • Rodina v pohybu – soutěž pro děti zaměstnanců - nakresli nebo namaluj svého oblíbeného sportovce či rodinného příslušníka.

V letošním ročníku nebude vyhrazena kategorie SIM fun neboli SIM fanoušek. Nicméně ani tito naši „tišší“ podporovatelé se mohou zúčastňovat akcí, které jsou v průběhu roku v rámci SIMu realizovány. Mezi tyto akce určitě bude patřit závěrečný happening, zimní lyžovačka a další sportovní akce pořádané v průběhu roku.

Výše uvedené soutěže stejně jako celý program SIM mají svá pravidla, která jsou uvedena zde.


NĚKOLIK SLOV ZÁVĚREM…

SIM 2018 je pokračováním úspěšného programu SIM 2015, SIM 2016.a SIM 2017.

Stejně jako v předchozích ročnících ani letos nehledáme v našich řadách nové vrcholové sportovce. Nechceme, abyste dosahovali závratných sportovních výkonů či přetěžovali své tělo nadměrnou zátěží. Cílem je, aby se stal pohyb přirozenou součástí našeho života, bez které se nebudeme chtít obejít, a na kterou si v dnešním uspěchaném světě vždy najdeme čas.

SIM je dobrovolný program zcela založený na vzájemné důvěře. Nemáme nástroje na ověřování, zda ten či onen účastník skutečně vykonal určitou pohybovou aktivitu. A nutno dodat, že to nijak kontrolovat nechceme. Od všech účastníků očekáváme jednání v duchu fair play, tedy pravdivé zaznamenávání skutečně dosažené PA. Umělým navyšováním počtu dosažených Optonů totiž každý poškozuje především sám sebe. Nejde o to, kdo bude mít nejvíc Optonů, vyhrává – ať už sám nad sebou, nebo ceny z našeho bonusového programu - každý, kdo vydrží až do konce.

 

V Prostějově, 11. 5. 2018
Jana Růžičková
zodpovědná za realizaci projektu